Faculty and Staff

2022-2023 Teachers and Staff


Administration
  
Garrick Rhoads ------------  Principal
Dr. Joanne Pereira --------  Assistant Principal
James Allen ----------------- Dean of Students
Lisa Brown -----------------  Secretary

Jeanette Alford ------------  Bookkeeper
Katharine Pairis ------------  Nurse
Sheila Sellers --------------- School Counselor
Tanjie Brown-Rodgers ----- School Counselor
LaToya Shovely ------------- Academic Coach

            
Early Start


Arlene Boston
Maya Lewis
ECSE - TBD


Kindergarten

Cory Benson (Sp. Education Teacher)
Tayloe Brooks
Heather Hudgins
Kimberly Mann
Tekera Orr

Shawn Tucker

 
First Grade

Laura Eaton (Sp. Education Teacher)
Jamie Guthrie
Sara Keene
Toni Montella Julia Moul

Porscha Sellers-Harris
Raven Southall

Second Grade

Ariel Boone
Taylor Clements
Laverne Dickey
Laura Eaton (Sp. Education Teacher)
Arviette Hunter
Lovey Lyons
Casey McKenna


Third Grade

Brittany Chavis (Sp. Education Teacher)
Princess Cuffee

Carrie Davis

Maya Jones
Kirsten Swierc
TBD


Fourth Grade


Franchetta Ajibola (Sp. Education Teacher)
Michelle Byrd
Theresa Kerns

Ann Phillips (Sp. Education Teacher)
Melley Rountree
Mandi Umphlett

 
Fifth Grade

Caitlyn Curry
Kim Faulk (Sp. Education Teacher)
Wayne Rau
Barbara Robinson

TBD

Specialists

Cassandra Hobbs ---------- Title 1 Reading Specialist
Crystal McLaurin ----------- Title 1 Reading Specialist
Stephanie Alston ----------- Title 1 Reading Specialist

Linda Perry-Clarke --------- Gifted

Linda Firnstahl ------------- Speech Pathologist
Chelsea Edwards ---------- Occupational Therapy
Armia Eskarous ------------ Physical Therapy

Stephanie Miller ------------ Self-Contained
Mary Smith ----------------- Self-Contained

Lillian Sloan ----------------- SECEP
Alexandria Winfield -------- SECEP

Kiara Lee -------------------- Back On Track

 
Resource Teachers

Larry Clayton ------------------ PE
TBD ----------------------------- Library

Lydia Dommel ----------------- Art
Rachel Summers -------------- Music


Teacher Assistants

Donna Bailey
Anne Beaber

Marjorie Benson
Tabitha Brady

Dorothy Brickhouse

Carly Copeland
Renee Copeland-Rose
Vernecia Fentress
Alexis Godwin

Shatesha Harrell
Monica Harris
Johnella Hunter
Kisha Lassiter
Terese Riley
Sharonda Rodgers
Renee Rose
Anna Ruffin
Ila Schmeling
Clement Watson


Safety Monitors

Danielle Hart
 
Custodial & Cafeteria Staff

 
Leon Evans
Brian Outlaw (Head Custodian)

Doreen Taylor
LaToya Walker
 
Monica Branch
Lisa Coltrane (Cafeteria Manager)

Fannie Vaughan
Diann Worrell

Day Treatment Providers

Jamal Smith------------------- Case Manager
Michael Akins ----------------- Counselor
China Rawls-Goston --------- Counselor
 
Communities in School

TBD -----------------------------Site Coordinator